Kwiat Roku
ul. Zimowa 8
05-500 Nowa Iwiczna
Kwiat róża dzika. Kwiat Rosa canina
Informacje o róży dzikiej
Róża dzika, znana również jako szypszyna, to krzew z rodziny różowatych, osiągający wysokość do 3 metrów. Charakteryzuje się łukowato odgiętymi gałęziami oraz gałązkami wyposażonymi w silnie, hakowato zakrzywione kolce. Liście róży dzikiej są złożone z 5–7 jajowato-eliptycznych listków o ostro ząbkowanych brzegach. Kwiaty, pięciopłatkowe, różowe lub białawe, mogą występować pojedynczo lub w kwiatostanach. Owoce, zwane szupinkami, mają długość 2–3 cm, są wydłużone i purpurowoczerwone.
Róża dzika - występowanie
Róża dzika występuje na obszarach umiarkowanych i ciepłych półkuli północnej. Można ją spotkać niemal w całej Europie, na terenach do 1500 m n.p.m., w Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, Maderze oraz w Azji. Rozprzestrzeniła się także w Australii i Nowej Zelandii. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, często spotykanym na skrajach lasów, miedzach, przydrożach oraz w zaroślach.
Inne kwiaty podobne do róży dzikiej
Wśród roślin podobnych do róży dzikiej można wymienić:
- Róża pomarszczona – charakteryzuje się pomarszczonymi liśćmi i większymi kwiatami.
- Róża gęstokolczasta – posiada gęsto rozmieszczone kolce oraz mniejsze owoce.
- Róża francuska – wyróżnia się intensywniejszym kolorem kwiatów i mniejszą ilością kolców.
Róża dzika – ciekawostki
Róża dzika jest gatunkiem zbiorowym, wykazującym dużą zmienność morfologiczną. Tworzy mieszańce z innymi gatunkami róż, takimi jak róża czerwonawa, róża gęstokolczasta, róża francuska czy róża Jundziłła. Jej kwiaty wydzielają przyjemny zapach i kwitną od maja do lipca. Owoce róży dzikiej są rozsiewane przez zwierzęta, co przyczynia się do jej szerokiego rozprzestrzenienia.
Zastosowanie róży dzikiej
Róża dzika ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach:
- Roślina lecznicza – dojrzałe owoce róży dzikiej są bogatym źródłem witaminy C, garbników, karotenoidów, kwasów organicznych, olejków eterycznych, cukrów i pektyn. Działają wzmacniająco, żółciopędnie oraz łagodnie moczopędnie. Stosowane są pomocniczo w leczeniu schorzeń wątroby, nerek i przewodu pokarmowego.
- Sztuka kulinarna – owoce róży dzikiej wykorzystywane są do produkcji przetworów, takich jak dżemy, konfitury, soki czy wina. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C, są cenione jako naturalny suplement diety.
- Roślina ozdobna – róża dzika jest uprawiana w ogrodach i parkach ze względu na swoje dekoracyjne kwiaty i owoce. Jest również wykorzystywana do tworzenia żywopłotów oraz jako element nasadzeń biotechnicznych.
Źródła tekstów i zdjęć:
- Collins Wild Flower Guide. Autor: David Streeter. Wyd.: HarperCollins Publishers
- Atlas of Wild Flowers of Britain and Northern Europe. Autor: Alastair H. Fitter. Wyd.: HarperCollins Distribution Services
- Encyclopedia of Plants and Flowers. Autor: Christopher Brickell. Wyd.: DK Publishing
- Atlas of Seeds and Fruits of Central and East-European Flora. The Carpathian Mountains Region. Autorzy: Vít Bojnanský, Agáta Farga ová. Wyd.: Springer-Verlag New York Inc.
- Cassell's wild flowers of Britain & Northern Europe. Autor: Christopher Grey-Wilson. Wyd.: Cassell.
- Flowers of Europe: A Field Guide. Autor: Oleg Polunin. Wyd. Oxford University Press
- Ropoznaję polne kwiaty. Młodzi przyrodnicy. Autor. Zarawska Patrycja. Wyd.: Wilga
- Atlas roślin. Autor: Halarewicz Aleksandra. Wyd.: SBM Renata Gmitrzak
- Atlas dzikich kwiatów. Autorzy: Małgorzata Mederska Paweł Mederski. Wyd.: Wydawnictwo SBM
- Rośliny łąkowe. Flora Polski. Autor: Zbigniew Nawara. Wyd.: Multico