Marsz konstytucji (breadcrumbs)

banner odyseos

Kwiat dzwonek rozpierzchły. Kwiat Campanula patula

Dzwonek rozpierzchły

Dzwonek rozpierzchły to roślina należąca do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Występuje w środkowej Europie oraz na części obszaru Azji, obejmując Syberię, Iran i Turcję. W Polsce jest gatunkiem pospolitym, spotykanym na terenie całego kraju.

Dzwonek rozpierzchły – występowanie

Dzwonek rozpierzchły preferuje siedliska o umiarkowanej wilgotności. Można go spotkać na łąkach, polanach, skrajach lasów oraz przydrożach. Rośnie zarówno na glebach piaszczystych, jak i gliniastych, wykazując dużą tolerancję na różne warunki glebowe.

Inne kwiaty podobne do Dzwonka rozpierzchłego

W obrębie rodziny dzwonkowatych występuje wiele gatunków o zbliżonym wyglądzie. Do najczęściej mylonych z dzwonkiem rozpierzchłym należą:

  • Dzwonek okrągłolistny (Campanula rotundifolia) – charakteryzuje się delikatniejszym pokrojem i mniejszymi kwiatami. Występuje w strefie umiarkowanej Europy i Azji, w tym w Polsce, gdzie jest pospolity niemal w całym kraju, z wyjątkiem południowego wschodu.
  • Dzwonek drobny (Campanula cochleariifolia) – występuje głównie w górach Europy, takich jak Alpy, Apeniny czy Karpaty. W Polsce spotykany na Babiej Górze i w Tatrach. Ma drobniejsze kwiaty i niższy wzrost w porównaniu z dzwonkiem rozpierzchłym.
  • Dzwonek wąskolistny (Campanula tatrae) – rośnie w Karpatach, gdzie jest pospolity. Posiada wąskie liście i kwiaty podobne do dzwonka rozpierzchłego, ale o bardziej zwartym pokroju.
  • Dzwonek pokrzywolistny (Campanula trachelium) – występuje w Eurazji oraz Afryce Północnej. W Polsce pospolity w środkowej i południowej części kraju. Ma większe kwiaty i liście przypominające pokrzywę.
  • Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia) – spotykany w Europie i na Syberii, w Polsce dość pospolity na niżu i w Karpatach. Charakteryzuje się większymi kwiatami i liśćmi przypominającymi liście brzoskwini.

Dzwonek rozpierzchły – ciekawostki

Dzwonek rozpierzchły jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że w pierwszym roku wytwarza rozetę liści, a w drugim zakwita i wydaje nasiona. Kwiaty dzwonka rozpierzchłego są promieniste, najczęściej niebieskoliliowe z ciemniejszymi nerwami, rzadziej białe. Podczas słonecznej pogody kwiaty są wzniesione, natomiast w nocy i podczas deszczu pochylają się, chroniąc wnętrze przed wilgocią.

Zastosowanie Dzwonka rozpierzchłego

Dzwonek rozpierzchły, ze względu na swoje walory estetyczne, bywa uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach naturalistycznych i na łąkach kwietnych. Jego delikatne, lejkowate kwiaty dodają lekkości kompozycjom roślinnym. Ponadto, jako roślina miododajna, przyciąga pszczoły i inne owady zapylające, wspierając bioróżnorodność w ogrodzie.

Źródła tekstów i zdjęć:

  • Collins Wild Flower Guide. Autor: David Streeter. Wyd.: HarperCollins Publishers
  • Atlas of Wild Flowers of Britain and Northern Europe. Autor: Alastair H. Fitter. Wyd.:  HarperCollins Distribution Services
  • Encyclopedia of Plants and Flowers. Autor: Christopher Brickell. Wyd.: DK Publishing
  • Atlas of Seeds and Fruits of Central and East-European Flora. The Carpathian Mountains Region. Autorzy: Vít Bojnanský, Agáta Farga ová. Wyd.: Springer-Verlag New York Inc.
  • Cassell's wild flowers of Britain & Northern Europe. Autor: Christopher Grey-Wilson. Wyd.: Cassell.
  • Flowers of Europe: A Field Guide. Autor: Oleg Polunin. Wyd.‎ Oxford University Press
  • Ropoznaję polne kwiaty. Młodzi przyrodnicy. Autor. Zarawska Patrycja. Wyd.: Wilga
  • Atlas roślin. Autor: Halarewicz Aleksandra. Wyd.: SBM Renata Gmitrzak
  • Atlas dzikich kwiatów. Autorzy: Małgorzata Mederska Paweł Mederski. Wyd.: Wydawnictwo SBM
  • Rośliny łąkowe. Flora Polski. Autor: Zbigniew Nawara. Wyd.: Multico

Kwiat Roku
ul. Zimowa 8
05-500 Nowa Iwiczna