Kwiat Roku
ul. Zimowa 8
05-500 Nowa Iwiczna
Kwiat mak polny. Kwiat Papaver rhoeas
Informacje o Mak polny
Mak polny (Papaver rhoeas) to jednoroczna roślina należąca do rodziny makowatych (Papaveraceae). Charakteryzuje się smukłą, delikatną łodygą osiągającą wysokość od 30 do 80 cm. Liście są pierzasto podzielone, zielone i lekko owłosione. Kwiaty maku polnego, znane ze swojej intensywnie czerwonej barwy, często posiadają ciemne plamki u nasady płatków. W środku kwiatu znajdują się liczne pręciki otaczające kulistą zalążnię.
Mak polny jest rośliną o dużej wartości estetycznej i ekologicznej. Jego delikatne kwiaty stanowią charakterystyczny element letnich krajobrazów w Europie i Azji. Roślina ta jest również popularnym symbolem pamięci i pokoju, szczególnie w kontekście I wojny światowej.
Mak polny – występowanie
Mak polny naturalnie występuje na terenie Europy, Azji oraz północnej Afryki. Jest to roślina azotolubna, preferująca gleby lekkie i dobrze nasłonecznione. Mak polny można znaleźć na polach uprawnych, miedzach, łąkach oraz wzdłuż dróg. Często porasta tereny ruderalne i nieużytki, tworząc malownicze czerwone łany.
Współcześnie mak polny rozprzestrzenił się na inne kontynenty, w tym Amerykę Północną i Australię, gdzie został zawleczony wraz z uprawami zbóż. W niektórych regionach jest uważany za roślinę inwazyjną.
Inne kwiaty podobne do Mak polny
Mak polny ma kilka bliskich krewnych w rodzinie makowatych. Jednym z nich jest mak wschodni (Papaver orientale), który różni się większymi i bardziej trwałymi kwiatami. Inną podobną rośliną jest mak lekarski (Papaver somniferum), który posiada większe, jasne kwiaty i jest wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym. Istnieją również gatunki o różnej kolorystyce płatków, takie jak mak syberyjski (Papaver nudicaule), charakteryzujący się żółtymi lub białymi kwiatami.
Mak polny – ciekawostki
- Mak polny jest często kojarzony z symbolem pamięci o poległych żołnierzach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i krajach Wspólnoty Narodów. W tych krajach czerwony mak noszony jest podczas obchodów Dnia Pamięci.
- Roślina ta zawiera alkaloidy, które nadają jej właściwości trujące. Sok mleczny wydobywający się z łodyg może być szkodliwy w większych ilościach.
- Mak polny jest rośliną miododajną, przyciągającą pszczoły i inne owady zapylające.
Zastosowanie Maku polnego
Mak polny znajduje zastosowanie głównie w ogrodnictwie. Jest chętnie sadzony w ogrodach naturalistycznych, na rabatach kwiatowych oraz w kompozycjach na łąkach kwietnych. Ze względu na swoje efektowne kwiaty, mak polny jest także wykorzystywany w bukietach polnych.
W dawnych czasach płatki maku były używane w medycynie ludowej do sporządzania naparów łagodzących ból i ułatwiających zasypianie. Obecnie jednak takie zastosowanie jest rzadko praktykowane.
Uprawa Maku polnego
Mak polny jest rośliną łatwą w uprawie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i na glebach lekkich, przepuszczalnych. Wysiew nasion należy przeprowadzać bezpośrednio do gruntu wczesną wiosną lub jesienią. Roślina dobrze znosi niskie temperatury, a jej nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez kilka lat.
W ogrodach mak polny doskonale komponuje się z innymi roślinami jednorocznymi i bylinami. Jest także ważnym elementem łąk kwietnych, które wspierają bioróżnorodność.
Odmiany Maku polnego
Mak polny występuje w wielu odmianach, różniących się barwą płatków. Oprócz klasycznej czerwieni można spotkać odmiany o kwiatach białych, różowych, a nawet dwubarwnych. Popularne odmiany ozdobne to między innymi 'Shirley' o pastelowych kwiatach i 'Ladybird' z charakterystycznymi czarnymi plamkami na płatkach.
Ochrona i zachowanie Maku polnego
Mak polny jest gatunkiem pospolitym, jednak intensyfikacja rolnictwa i stosowanie herbicydów przyczyniają się do jego zaniku na polach uprawnych. W niektórych krajach prowadzone są działania mające na celu ochronę tej rośliny, m.in. poprzez zakładanie łąk kwietnych i ograniczenie stosowania chemikaliów w rolnictwie.
Roślina ta odgrywa ważną rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej, przyciągając owady zapylające oraz wzbogacając krajobraz wiejski.
Źródła tekstów i zdjęć:
- Collins Wild Flower Guide. Autor: David Streeter. Wyd.: HarperCollins Publishers
- Atlas of Wild Flowers of Britain and Northern Europe. Autor: Alastair H. Fitter. Wyd.: HarperCollins Distribution Services
- Encyclopedia of Plants and Flowers. Autor: Christopher Brickell. Wyd.: DK Publishing
- Atlas of Seeds and Fruits of Central and East-European Flora. The Carpathian Mountains Region. Autorzy: Vít Bojnanský, Agáta Farga ová. Wyd.: Springer-Verlag New York Inc.
- Cassell's wild flowers of Britain & Northern Europe. Autor: Christopher Grey-Wilson. Wyd.: Cassell.
- Flowers of Europe: A Field Guide. Autor: Oleg Polunin. Wyd. Oxford University Press
- Ropoznaję polne kwiaty. Młodzi przyrodnicy. Autor. Zarawska Patrycja. Wyd.: Wilga
- Atlas roślin. Autor: Halarewicz Aleksandra. Wyd.: SBM Renata Gmitrzak
- Atlas dzikich kwiatów. Autorzy: Małgorzata Mederska Paweł Mederski. Wyd.: Wydawnictwo SBM
- Rośliny łąkowe. Flora Polski. Autor: Zbigniew Nawara. Wyd.: Multico