Kwiat Roku
ul. Zimowa 8
05-500 Nowa Iwiczna
Kwiat przywrotnik pospolity. Kwiat Alchemilla vulgaris
Informacje o przywrotniku pospolitym
Przywrotnik pospolity to wieloletnia roślina należąca do rodziny różowatych. Występuje na terenie Europy i jest uznawana za tzw. gatunek zbiorowy, co oznacza, że obejmuje wiele drobnych gatunków o zbliżonych cechach morfologicznych. Roślina ta osiąga wysokość od 10 do 50 cm i charakteryzuje się silnym, zdrewniałym kłączem z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym.
Przywrotnik pospolity występowanie
Przywrotnik pospolity jest szeroko rozpowszechniony na terenie Europy. Preferuje wilgotne łąki, pastwiska, zarośla oraz obrzeża lasów. Roślina ta kwitnie od maja do września, a jej nasiona powstają w procesie apomiksji, czyli bezpłciowo, co jest rzadko spotykane wśród roślin nasiennych. Ciekawym zjawiskiem jest gutacja, podczas której na brzegach blaszki liściowej pojawiają się krople wody wydzielane przez szparki wodne.
Inne kwiaty podobne do przywrotnika pospolitego
W obrębie rodzaju Przywrotnik istnieje wiele gatunków o podobnym wyglądzie. Przykładem może być przywrotnik miękki, który jest uprawiany jako roślina ozdobna. Ze względu na dużą zmienność morfologiczną i występowanie licznych drobnych gatunków, identyfikacja poszczególnych przedstawicieli rodzaju może być trudna.
Przywrotnik pospolity - ciekawostki
Nazwa Przywrotnik pochodzi od dawnych wierzeń, że roślina ta ma moc "przywracania" zdrowia i urody. W średniowieczu uważano, że krople wody zbierające się na liściach mają właściwości magiczne i alchemiczne, stąd łacińska nazwa rodzaju Alchemilla. Roślina ta była również wykorzystywana w medycynie ludowej do leczenia różnych dolegliwości.
Zastosowanie przywrotnika pospolitego
Przywrotnik pospolity jest ceniony za swoje właściwości lecznicze i kosmetyczne. Ziele przywrotnika zawiera garbniki, saponiny, żywice i gorycze. Wykorzystywane jest do przygotowywania naparów i odwarów, które stosuje się wewnętrznie oraz zewnętrznie, na przykład do płukania jamy ustnej i gardła czy w formie kompresów na otarcia i lekkie oparzenia skóry. W kosmetyce przywrotnik pospolity jest ceniony za korzystny wpływ na skórę, w tym za właściwości regenerujące i uelastyczniające cerę.
Źródła tekstów i zdjęć:
- Collins Wild Flower Guide. Autor: David Streeter. Wyd.: HarperCollins Publishers
- Atlas of Wild Flowers of Britain and Northern Europe. Autor: Alastair H. Fitter. Wyd.: HarperCollins Distribution Services
- Encyclopedia of Plants and Flowers. Autor: Christopher Brickell. Wyd.: DK Publishing
- Atlas of Seeds and Fruits of Central and East-European Flora. The Carpathian Mountains Region. Autorzy: Vít Bojnanský, Agáta Farga ová. Wyd.: Springer-Verlag New York Inc.
- Cassell's wild flowers of Britain & Northern Europe. Autor: Christopher Grey-Wilson. Wyd.: Cassell.
- Flowers of Europe: A Field Guide. Autor: Oleg Polunin. Wyd. Oxford University Press
- Ropoznaję polne kwiaty. Młodzi przyrodnicy. Autor. Zarawska Patrycja. Wyd.: Wilga
- Atlas roślin. Autor: Halarewicz Aleksandra. Wyd.: SBM Renata Gmitrzak
- Atlas dzikich kwiatów. Autorzy: Małgorzata Mederska Paweł Mederski. Wyd.: Wydawnictwo SBM
- Rośliny łąkowe. Flora Polski. Autor: Zbigniew Nawara. Wyd.: Multico