Marsz konstytucji (breadcrumbs)

banner odyseos

Kwiat podbiał pospolity. Kwiat Tussilago farfara

Informacje o podbiale pospolitym

Podbiał pospolity to wieloletnia roślina zielna należąca do rodziny astrowatych. Charakteryzuje się łodygą kwiatostanową osiągającą wysokość do 30 cm, bladożółtą lub bladozieloną, pokrytą łuskowatymi, czerwonawymi liśćmi. Kłącze jest cienkie, czołgające się, o długości do 1 metra. Pędy kwiatostanowe są bezlistne, pokryte łuskami. Liście odziomkowe są duże, okrągławo-sercowate, z ząbkowanym brzegiem i płytkimi zatokami, pokryte od spodu srebrzystym meszkiem. Kwiaty zebrane są w małe, złocistożółte koszyczki na szczycie łodygi kwiatonośnej. Na brzegu koszyczka znajdują się liczne kwiaty języczkowate żeńskie, w środku obupłciowe, lecz płonne kwiaty rurkowate. Owoce to niełupki, duże i nagie, z białym puchem kielichowym.

Podbiał pospolity - występowanie

Podbiał pospolity jest szeroko rozpowszechniony na terenie Europy, dużej części Azji (z wyjątkiem jej południowych i wschodnich krańców) oraz północnej Afryki. W Polsce jest to roślina pospolita, występująca zarówno na nizinach, jak i w górach. Preferuje stanowiska wilgotne, gliniaste, kamieniste lub piaszczyste. Spotykany jest na brzegach rzek, nieużytkach, poboczach dróg, a także w strefach ruderalnych. Dzięki swojej wytrzymałości dobrze adaptuje się do trudnych warunków środowiskowych.

Inne kwiaty podobne do podbiału pospolitego

Pod względem wyglądu, podbiał pospolity może być mylony z innymi roślinami, które również charakteryzują się żółtymi kwiatami. Przykładami są mniszek lekarski, jastrun czy niektóre gatunki rzepiku. W odróżnieniu od mniszka, podbiał zakwita bardzo wcześnie, często jeszcze przed pojawieniem się liści, co jest jego charakterystyczną cechą.

Podbiał pospolity - ciekawostki

Jedną z ciekawostek dotyczących podbiału pospolitego jest jego zdolność do zakwitania bardzo wcześnie, nierzadko już w marcu. Bywa nazywany „zwiastunem wiosny”, gdyż często jest jedną z pierwszych roślin kwitnących po zimie. Jego nazwa nawiązuje do charakterystycznych liści, które od spodu są srebrzyste, przypominające biel.

Dzięki swojej odporności i łatwości rozprzestrzeniania się, podbiał jest rośliną, która doskonale radzi sobie na trudnych terenach. Ciekawostką jest również to, że kiedyś liście podbiału używane były jako zamiennik tytoniu.

Zastosowanie podbiału pospolitego

Podbiał pospolity od wieków wykorzystywany jest w medycynie ludowej. Znany jest przede wszystkim z działania łagodzącego kaszel i stany zapalne dróg oddechowych. Z liści i kwiatów podbiału przygotowuje się napary i syropy, które wspomagają leczenie przeziębień oraz zapalenia oskrzeli. Roślina ta zawiera m.in. śluzy, flawonoidy i olejki eteryczne, które przyczyniają się do jej właściwości leczniczych.

W kosmetyce podbiał znalazł zastosowanie jako składnik preparatów łagodzących podrażnienia skóry. Dzięki zawartości związków nawilżających i przeciwzapalnych bywa stosowany w kremach i maściach.

Warto jednak pamiętać, że nadmierne spożycie podbiału może być szkodliwe ze względu na zawartość alkaloidów pirolizydynowych. Dlatego zaleca się stosowanie preparatów z podbiału z umiarem i najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Źródła tekstów i zdjęć:

  • Collins Wild Flower Guide. Autor: David Streeter. Wyd.: HarperCollins Publishers
  • Atlas of Wild Flowers of Britain and Northern Europe. Autor: Alastair H. Fitter. Wyd.:  HarperCollins Distribution Services
  • Encyclopedia of Plants and Flowers. Autor: Christopher Brickell. Wyd.: DK Publishing
  • Atlas of Seeds and Fruits of Central and East-European Flora. The Carpathian Mountains Region. Autorzy: Vít Bojnanský, Agáta Farga ová. Wyd.: Springer-Verlag New York Inc.
  • Cassell's wild flowers of Britain & Northern Europe. Autor: Christopher Grey-Wilson. Wyd.: Cassell.
  • Flowers of Europe: A Field Guide. Autor: Oleg Polunin. Wyd.‎ Oxford University Press
  • Ropoznaję polne kwiaty. Młodzi przyrodnicy. Autor. Zarawska Patrycja. Wyd.: Wilga
  • Atlas roślin. Autor: Halarewicz Aleksandra. Wyd.: SBM Renata Gmitrzak
  • Atlas dzikich kwiatów. Autorzy: Małgorzata Mederska Paweł Mederski. Wyd.: Wydawnictwo SBM
  • Rośliny łąkowe. Flora Polski. Autor: Zbigniew Nawara. Wyd.: Multico

Kwiat Roku
ul. Zimowa 8
05-500 Nowa Iwiczna